Przekaż twój 1%

e-pity

Nasze zabawy

EFS

Europejski Fundusz Społeczny

Wirtualny żłobek

 

Mamy tylko jedną szansę i aż 1000 pierwszych dni, aby "zaprogramować" organizm dziecka tak, aby cieszyło się zdrowiem przez całe życie. Dziecko w ciągu pierwszych    3 lat życia aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się. Właśnie na 1000 pierwszych dni przypada najintensywniejszy wzrost     i rozwój. Dlatego też z najwyższą starannością powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę naszych dzieci. W tym czasie programuje się również ich metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia powoli rozpoczyna się łagodne przejście od dziecięcego do "dorosłego" sposobu żywienia. Zalecane jest, aby jadłospis dziecka składał się z 4-5 posiłków, a każdego dnia powinny znaleźć się w nim produkty        z 5 podstawowych grup: mięso i ryby, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, przetwory zbożowe oraz tłuszcze roślinne.

Przypomnijmy: zbilansowany jadłospis to taki, w którym znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Najważniejszą zasadą takiego menu jest różnorodność, tak więc nie może w nim zabraknąć ww. produktów.

Pięć porcji witamin - duża porcja ruchu: eksperci podkreślają, że dla optymalnego rozwoju również ważna jest prawidłowa dieta jak również aktywność fizyczna             i poznawcza dziecka. Pierwsze lata życia są najważniejszym okresem dla kształtowania dobrych przyzwyczajeń. Jeśli będziesz często dawać dziecku warzywa    i polubi owoce - chętnie sięgnie po nie także później. To Ty o tym decydujesz, podając mu np. mus owocowy zamiast cukierków lub lizaków czy gotowane ziemniaki w miejsce frytek. Od Ciebie również zależy, czy maluch będzie wolał spędzać kiedyż czas, uprawiając sporty, czy siedzieć przed telewizorem lub komputerem.

5 podstawowych grup produktów - ich wartości odżywcze i energetyczne:

Produkty zbożowe: podstawowe źródło energii, a produkty z pełnego ziarna dostarczają błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B. Do tej grupy zaliczamy m.in. pełnoziarniste pieczywa, kasze, płatki śniadaniowe (musli) bez dodatku cukru.

Warzywa i owoce: dostarczają wielu składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego. Dziecko powinno je jadać 5 razy dziennie (także jako dodatek do dania). Podajemy je surowe, w obiadach lub gotowane na parze.

Oleje roślinne i masło: doskonałe źródło energii, są niezbędne do przyswajania wielu ważnych witamin. Należy podawać je codziennie, za to w niewielkich ilościach. Oleje roślinne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, natomiast masło dostarcza witamin A i D.

Mięso, ryby, wędliny, jaja: mięso to bogate źródło dobrze przyswajalnego żelaza, cynku, miedzi oraz białka. Ryby dostarczają m.in. jodu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Uwaga: raz w tygodniu należy podawać rybę.

Mleko i przetwory mleczne: dostarczają wapnia, magnezu, białka, witaminy D oraz witamin z grupy B. Mleko i jogurty są źródłem ważnych dla rozwoju kości i zębów składników budulcowych.

Jadłospis dziecka od 1. do 3. roku życia:

Śniadanie: pierwszy posiłek powinien dodawać energii, dlatego wybieraj produkty zbożowe, bogate w żelazo. Pełnowartościowym posiłkiem na śniadanie będą pożywne kaszki np. Bobo Vita z owocami lub innymi dodatkami. Jeśli kanapki to z pełnoziarnistego pieczywa oraz najwyższej jakości sery i wędliny.

Drugie śniadanie: doskonała będzie porcja bogatych w witaminy owoców, a także pyszne deserki lub musy owocowe. Można je podawać np. z biszkoptami.

Obiad: musi być dobrze zbilansowany - najlepiej zupa i drugie danie powinny składać się z produktów bogatych w skrobię (ziemniaki, ryż, makaron, itp.), mięsa, ryby, drobiu lub roślin strączkowych i co najmniej dwóch różnych warzyw. Po obiedzie podaj deserek owocowy lub soczek. Jeśli na obiad było mięso, witamina C z owoców pomoże we wchłanianiu zawartego w nim żelaza.

Podwieczorek: Podawaj niewielkie, ale zdrowe przekąski, np. jogurt owocowy lub twarożek.

Kolacja: Sycące posiłki bogate w skrobię dają poczucie sytości i spokojny sen. Doskonałe będą mleczno-ryżowe kaszki, np. manna lub mleczna owsianka.

Co do picia?: po posiłkach i między nimi dziecko powinno pić wodę (źródlaną lub przegotowaną), soczki bez dodatku cukru, a także mleko dostosowane do wieku dziecka.

PAMIĘTAJ TO WAŻNE:

  • porcje posiłków dziecka powinny być dostosowane do jego wagi,
  • podawaj posiłki o stałych godzinach, wyeliminuj podjadanie,
  • myj razem z dzieckiem ręce przed i po jedzeniu,
  • ogranicz dodawanie soli do potraw, korzystaj z szerokiej gamy ziół,
  • bardzo istotna jest jakość podawanych posiłków (bez konserwantów i sztucznych barwników),
  • dziecko potrzebuje ok. 3-ch razy więcej kalorii i do 5-ciu razy więcej składników odżywczych ni Ty, dlatego niech jego posiłki będą odpowiednio zbilansowane czyli skomponowane,
  • podczas spożywania posiłków niech zawsze będzie przyjazna i miła atmosfera, to jest również czas, który wspólnie spędzaj z dzieckiem ucząc i  zachęcając do samodzielności przy jedzeniu.

źródło:
www.nutricia.pl
www.bobovita.pl
www.1000dni.pl