Przekaż twój 1%

e-pity

Nasze zabawy

EFS

Europejski Fundusz Społeczny

Wirtualny żłobek

 

 

Sen to nie tylko stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, to wypoczynek (regeneracja procesów psychofizycznych). Jak mawiały nasze babcie sen  to zdrowie. Sen jest niezbędny do życia, brak jego przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych. Spokojny sen ma szczególne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Po za tym wypoczęte dziecko to zadowolone dziecko. Niewyspany maluch będzie grymasił, trudno będzie go nakarmić, będzie podenerwowany, kapryśny,  a nawet niechętny do zabawy. Dlatego też ważne jest, by rodzice wiedzieli, jakie warunki powinni stworzyć, by zapewnić dziecku bezpieczny i zdrowy sen.

 

(Podręcznikowe) zapotrzebowanie malucha na sen:

  • 2 - 3 tyg.: 16-18 godz. na dobę
  • 3 - 7 tyg.: 15-16 g/d
  • 4 - 5 m-cy: 9-12 g/d w tym 2 drzemki dziennie po 3-3,5 godz.
  • 6 - 8 m-cy: 10-11 g/d w tym 2 drzemki dziennie po 2-3 godz.
  • dzieci pomiędzy 1. a 2. r.ż. przesypiają w nocy 10-12 godz., a w ciągu dnia wystarcza już 1 drzemka ok. 2 godz.
  • dzieci od 2 do 4 lat śpią 10 - 12 godz. często już bez dziennej drzemki, choć    2 i 3 latki jeszcze drzemią od 1 do 1,5 godz.

Sen niemowlaka i małego dziecka różni się od nocnego wypoczynku osoby dorosłej. Rodzice marzą aby ich dziecko szybko nauczyło się spać w nocy bez dodatkowych pobudek. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ dziecko uczy się snu tak jak innych rzeczy. Dlatego najlepiej jest zrozumieć różnice w śnie dziecka i pomóc mu    w nauce rytmu spania. Staraj się więc układać je do snu mniej więcej o tych samych porach (to ułatwi mu wieczorne zasypianie).

Siedem rad na dobry sen

1. Nie czekaj, aż dziecko będzie bardzo śpiące, by ułożyć je do drzemki.

2. Kiedy skończy dwa miesiące, staraj się przyzwyczaić je do zasypiania w ciągu dnia we własnym łóżeczku.

3. Gdy układasz je do drzemki, zadbaj o to, by w pokoju było możliwie ciemno i zacisznie.

4. Nie kładź dziecka wieczorem zbyt późno, by nie odbiło się to na jego śnie w ciągu dnia.

5. Jeśli wieczorem dziecko źle zasypia, pomyśl, czy nie przesunąć popołudniowej drzemki na wcześniejszą porę. Gdy popołudniowa drzemka zbytnio się przeciąga, możesz delikatnie obudzić dziecko (pewnie nie będzie zadowolone, ale łatwiej zaśnie wieczorem).

6. Nawet jeśli po dniu pełnym wrażeń dziecko ma kłopoty z zaśnięciem, co często się zdarza, spróbuj je odłożyć do łóżeczka w normalnej porze drzemki.

Pamiętajmy, że:

a/ niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie odróżnia dnia od nocy,

b/ podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa, ale również i rośnie -uwalnia się wtedy hormon wzrostu,

c/ niemowlę podczas snu nie ma możliwości zmian pozycji, czasami zróbmy to za niego,

d/ bardzo zmęczone dziecko trudniej zasypia,

e/ dzieci, które śpią w ciągu dnia łatwiej się koncentrują i są spokojniejsze oraz         z reguły śpią i spokojniej,

f/ zbyt mała ilość snu może powodować rozdrażnienie i złe samopoczucie,

Problemy ze snem mogą pojawić się w każdym momencie dzieciństwa: u noworodka problemy z zasypianiem i ciągłością snu objawiają się płaczem    i krótkimi odstępami między nocnym wybudzaniem. Zaburzenia snu u dzieci wiążą się z nieustabilizowanym rytmem snu i czuwania, nadwrażliwością emocjonalną, lękiem przed rozłąką              z rodzicem/opiekunem. U starszych dzieci mogą pojawić się koszmary nocne. Rzadszym zjawiskiem są lęki nocne. Najczęściej występują między 4 a 12 rokiem życia i charakteryzują się niekontrolowanym krzykiem. Najczęściej zaburzenia snu pojawiają się epizodycznie   i są na to sposoby, np.: zostawianie włączonego światła, czytanie książeczki (miłej bajki) przed snem, włączanie relaksującej piosenki-melodii. Jednak jeśli zaburzenia snu występują częściej - kilka razy w tygodniu, a nawet kilka razy     w nocy, to należy zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry wieku dziecięcego, który dobierze odpowiednie leczenie.

Warunki w dziecięcej sypialni oto niektóre z nich: odpowiednia temperatura             w pokoju, należy pilnować aby nie wzrosła powyżej 18 stop.C i nie spadła poniżej    18 stop.C. Nie stawiać łóżeczka blisko kaloryfera, do 3 roku życia najlepiej aby dziecko spało w śpiworze wtedy mamy pewność, że się nie rozkryje i nie zmarznie,      w gorące dni zasłaniać okno  przed promieniami słonecznymi aby nie nagrzewały pokoju, wietrzyć pomieszczenie przed spaniem, w upalne dni nakrywać dziecko cienkim prześcieradłem do wysokości klatki piersiowej, pilnować, żeby dziecko nie było przegrzane albo zmarznięte – najprościej jest to sprawdzić, dotykając jego karku.

Śmiech i długi sen są najlepszymi lekarstwami w księdze lekarza.

źródło:
www.spokojny-sen.pl
www.małe-dziecko.wieszjak.pl
www.edziecko.pl
wikipedia.pl